Internetová jazyková příručka

Snad každý z nás už někdy slyšel o jazykové příručce. Právě ta, kterou od roku 2009 provozuje Ústav pro český jazyk Akademie věd, nabízí dokonce i slovníkové části a kromě toho i významy slov. Určitě se nemusíte bát, že by v příručce něco nebylo dobře, jelikož vychází z údajů Slovníku spisovné češtiny, který se běžně používá pro školy či veřejnost.
střapec na slovníku
Za dobu, co je příručka v provozu zaznamenala přes 35 milionů přístupu, což je opravdu dost. Průměrně se počítá, že stránku navštíví až 30 000 lidí denně. Velmi zajímavé je, že lidé s příručkou pracují nejčastěji v pondělí nebo v úterý. Nejméně je tomu pak v sobotu.
Je to možná tím, že lidé v sobotu píšou nejméně domácích úkolů a skoro vůbec nepracují na počítačích.
Z průzkumu vyplývá, že nejvíce dotazů vyplývá na dělení slov, které nikde jinde není zpracováno tak podrobně.
O příručku se začal jevit zájem v době, když se na plakátu v médiích objevily dvě hrubé chyby, které lidem velmi bily do očí. Jednou z nich bylo slovo aby jste místo abyste a druhou Evropský komisař místo evropský komisař. Širokou veřejnost zajímalo, jak se něco takového píše správně a rozhodli se využít pomoci právě online příručky.
Ta se navíc stala nejdůležitějším podnětem ke vzniku příručky tištěné, jelikož jí chtěl mít každý doma. Ta tištěná navíc obsahuje mnohem více informací, než ta internetová.
obrázky na deskách
Příručka se nevěnuje pouze pravopisu, ale zabývá se i velkými a malými písmeny nebo shody podmětu a přísudku. Právě tohle jsou věci, které lidem dělají největší problémy.
Je možné se například dozvědět, jak správně skloňovat cizí slova, jako je například guru, vikuňa apod. Má sloužit tedy nejen studentům, ale i veřejnosti nebo učitelům.
Nejedná se ale o pravidla nová. Stále jsou v platnosti ty, které jsou z roku 1993. Než vzniknou pravidla nová, bude to ještě dlouhá doba.