Křížem krážem přes Provence

Když se řekne Provence, tak co Vás napadne jako první? Asi by se hodně lidí trefilo do jedné věci, typické pro tento kraj nebo spíše rostliny. Ale nabídnout toho může Provensálsko mnohem více. Jmenujme si pár důvodů, proč stojí za to, strávit dovolenou právě tam.
francouzské levandule
·         Levandule
Kdo by neznal rostlinku modrofialové barvy, která si našla pevné místo i v našich zahrádkách. Je to osvědčený prostředek proti molům, přidává se do koření – provensálská směs, její silice jsou součástí parfémů, olejů, mýdel, krémů. V kosmetice se používá snad do všeho. Je nenáročná a levandulová pole, která můžete vidět právě v Provence, ta Vás uchvátí.
·         Víno
Ve Francii je mnoho vinařských oblastí. Provence je jedna z nich a proto nezapomeňte místní lahodný mok ochutnat, až se budete procházet vesničkami a městečky nebo projíždět na kole krajinou. Stačí se na nějakém statku, či u vinaře zastavit, rádi Vám dají ochutnat nebo načepují do Vašeho bidonu.
luberon francie
·         Výtvarné umění
Obrázky z Provence mají svoji nezaměnitelnou atmosféru a působil zde například věhlasný Vincent Van Gogh. Usadil se na nějaký čas v Arles a namaloval zde více než 150 obrazů. Také si zde uřízl ucho, po hádce s Paulem Gauginem. V psychiatrické léčebně v St. Paul de Mausole, kam se poté uchýlil, můžete navštívit jeho pokoj a podívat se, jaké metody léčení se tehdy používaly. Kromě Van Gogha v Provence působili také Renoir, Picasso, Chagall nebo Cézanne.
·         Malebné vesničky
Nachází se zde snad nejhezčí vesničky a městečka z celé Francie. Úzké křivolaké uličky, malé krámky a kavárničky, stylové restaurace Vás lákají k posezení a zpomalení Vašeho životního tempa. Je to ideální místo pro svatební cestu, které si určitě zamilujete. Jako příklad jmenujme Gordes, vesnici, kde se například natáčel film Dobrý ročník a je velmi oblíbená fotografy. Nebo Les Baux-de-Provence, která je spojená s lupičským šlechtickým rodem, který tu ve středověku sídlil.

4/5 - (1 vote)