Nápady na zadní stěnu kuchyně – sklo, kov, dlaždice, dřevo

Klasika: dlaždice

Až do nedávna byla brána dlaždice jako jediný prostředek ochrany proti stříkající vodě v kuchyni. Na kachlích je mnohem snazší utírat mastnotu, vodu nebo nečistotu než na malované stěně. Složitější jsou však spoje, ty se mohou v průběhu let znečišťovat. Pokud jde o mechanické namáhání, dlaždice zase přesvědčují: většinou odpouštějí srážky s hranami hrnců bez problémů.
 
+ odolný
+ klasika
+ mechanická ochrana
– spoje se obtížně čistí
– kachličky vypadají brzy zastarale
bílá linka

Zadní stěny ze skla a plexiskla

Kromě dlaždic je to další oblíbená forma oblékání kuchyňského výklenku po celém povrchu. Výhoda skleněné zadní stěny: spoje jsou vyloučeny – povrch může být vždy zcela vyčištěn. Díky souvislému povrchu je oblast také velkorysejší. Z bezpečnostních důvodů byste měli používat vysoce kvalitní tvrzené sklo o tloušťce 6 mm. Levnější alternativou ke sklu je plexisklo. Na rozdíl od skla však materiál není tak odolný. Hroty nebo předměty s ostrými hranami mohou snadno zanechat známky ve formě škrábanců.
 
+ bezproblémové čištění
+ velkorysý vzhled
+ ideální řešení jako rychlá oprava stávající kachlové stěny
+ tvrzené bezpečnostní sklo
– plexisklo citlivější vůči mechanickému namáhání
žluté skříňky

Alu a ocel: ochrana proti stříkající vodě z kovu

To, co je již dlouho standardem v restauracích a průmyslových kuchyních, se dostává k nám domů: kovové kuchyňské stěny. Používá se především čistá nebo matná brusná nerezová ocel k chráně prostoru u umyvadla a sporáku před špínou. Nicméně, nerezové plechy o délce metru stále častěji pokrývají velké části stěny jako stylový prvek.Stejně jako skleněnou zadní stěnu lze i hliníkové desky, které jsou pouze 3 mm silné, individualizovat digitálním tiskem.
 
+ bezproblémová, jednodušší čištění
+ moderní vzhled
+ opticky přizpůsobivý s tisky
+ jen několik milimetrů silný
– lesklé kovové povrchy rychle odhalují otisky prstů

Speciální případ: dřevo

Kuchyňská zadní stěna ze dřeva je vhodná pro všechny, kteří chtějí mít domov z přírodních materiálů. Samozřejmě, námitka péče a čištění přírodního materiálu je zcela opodstatněná. Nicméně každý, kdo ošetřuje své dřevěné kuchyňské steny konzistentně s těsnícím lakem na bázi dřeva, získává extrémně odolný povrch. Zadní stěna také usnadňuje změnu ve zbytku zařízení.
 
+ přírodní materiál
+ trvanlivé a malovatelné
 – špatné vlastnosti tepla
– v závislosti na variantě jednoduchá nebo komplikovaná manipulace při montáži

Levné alternativy: barvy a fólie

Nejjednodušší a nejlevnější metodou jsou ochranné nátěry. Kdo je chce později odstranit, tak se může uchýlit k latexové barvě.
Další levné alternativy pro kuchyni jsou samolepící fólie. Jsou nabízeny v různých barvách a velikostech. K tomu, aby bylo možné je připojit, musí být povrch hladký. Pro silně využívané oblasti jsou však nevhodné.

 

+ jen nepatrný dopad na rozpočet domácnosti
– čistící vlastnosti a životnost jsou nižší
– nízká odolnost vůči teplu a mechanickému namáhání