Poprvé do školky, jak se na to připravit?

Na jednu stranu se těšíte, že budete mít také chvíli pro sebe, vrátíte se do zaměstnání a oživíte sociální kontakt s dospělými. Na druhou stranu máte obavy, jak to váš malý brouček ve školce zvládne, nebude tam plakat, nebudou na něj zlí? Mohly jste ještě rok zůstat doma. V první řadě se uklidněte, takové myšlenky jsou zcela normální, zažívá je každá máma, která chystá své dítě poprvé do školky.

dítě

Dítě je vnímavé a tak mu buďte oporou

Pokud už celý srpen chodíte po domě a tváříte se jako klubko neštěstí (co když bude Helenka každé ráno plakat?) váš potomek to z vás vycítí. Děti jsou hodně citlivé a vnímavé a jestliže z vás vycítí stres a nejistotu  (je jedno, zda ze stresu ze školky, z uzávěrky v práci nebo hádky s manželem), přimknou se na vás ještě více. Zcela přirozeně se chtějí rodiče (nejčastěji maminky) držet co nejvíc a ujistit se, že je vše v pořádku. Takže, pokud budete pochybovat, zda je Helenka na školku už zralá, může to dopadnou tak, že se v září od vás nebude chtít hnout. V tomto případě pokud můžete, klidně školku o půl roku odložte. Musíte být na ni připraveni obě. Pokud ale vaše pochybnosti nejsou tak silné, postavte se tomu čelem. 

děti

Ulehčete potomkovi nástup do školky

Už během prázdnin s dítkem trénujte krátká odloučení. Svěřte ho prarodičům, ale vyzvedněte ho vždy ve smluvenou dobu, například: „jednou se u babičky vyspinkáš a hned po snídani pak přijedu“ nebo „po obědě se vyspinkáš a pak si tě vyzvednu“. Dítě tak nabyde důvěry, že co řeknete platí a že ho nikde nenecháte. Zároveň je dobré, pokud školku společně navštívíte ještě před 1. zářím. Pro dítě to tak nebude zcela nové prostředí. S paní učitelkou si povídejte, aby potomek viděl, že paní učitelka je známá paní, které se nemusí bát (když se s ní přece baví maminka). Jestliže se vám dítě svěří s obavami z nástupu do školky, vyslechněte ho a vše s ním v klidu proberte.