Sázava – ráj trampských osad a divokých peřejí

Sázavu si oblíbili vodáci z několika důvodů. Jen pár desítek kilometrů jižně od Prahy protéká řeka balvanitým korytem, které tvoří peřejnatý kaňon. Je velice atraktivní pro splouvání v letním období a za vyšších vodních stavů se tu musíte dokonce potýkat i s obtížností WW III. Okolní příroda je velice působivá a plavba vytváří dojem jízdy divočinou. Prakticky celý dolní tok Sázavy lemuje železniční trať, po které se prohání Posázavský pacifik. V některých dnech tu zaslechnete, zejména o víkendech, houkání parní lokomotivy na typických nostalgických jízdách.
Ledečský zámek

Krhanice – Píkovice

Největší objem vodáků se tradičně soustředí na víkendové akce splouvání zmiňovaných peřejí v úseku Krhanice – Píkovice, pohybují se tudy na vypůjčených polyetylenových dvoumístných lodích a do rozbouřených vln obtížnějšího terénu se tu pustí častokrát i začátečníci. Pokud nejste jen víkendoví vodáci a rádi splouváte delší úseky, vydejte se naopak k hornímu toku – k peřejím Stvořidla. Jestliže máte štěstí na dostatek vody, je to krásný vodácký zážitek. Pod peřejemi je příjemný vodácký kemp a odtud pak můžete pokračovat mírně proudící řekou do Ledče nad Sázavou a dále směrem na Chřenovice, Kácov a Rataje nad Sázavou.
ostrov v řece

Krajina hlubokých smrkových lesů a skvostných historických památek

Plavbu vodáků zpestří četné jezy s vorovými propustmi, dnes jsou však bohužel poněkud zanedbané, ale většinou sjízdné. Celý úsek od peřejí Stvořidla až k soutoku s Vltavou je zalesněný a působí příjemně. Připadáte si tu jako trampové z dvacátých let, co se plavili na starých dřevěných pramicích nebo vorech. Z památek byste si neměli nechat ujít hrad v Ledči nad Sázavou, zámek ve Zruči nad Sázavou, Sázavský klášter a hrad Český Šternberk. Vybavení kempů se v poslední době poměrně zlepšilo, velmi příjemný je pobyt v Horkách nad Sázavou, kde jsou k dispozici sprchy s teplou vodou a příjemná restaurace. Zajímavou atrakcí pro turisty a vodáky je pivovar Hubertus Kácov.