Jak motivovat zaměstnance

Aby vám vaši schopní lidé neodcházeli ke konkurenci nebo abyste naopak nalákali k vám ty konkurenční, je třeba podniknout jisté kroky. Určitou cestou může být i anketa, kterou mezi svými zaměstnanci uděláte. Nebojte se zeptat, samozřejmě anonymně, s čím jsou spokojeni a s čím ne a co by navrhovali pro to, aby se jim lépe pracovalo a byli u vás rádi. Nelze brát ohledy na všechny názory, protože jsou lidé, kteří jsou nespokojeni vždycky a se vším a žádná změna jim nebude dost dobrá. Ale minimálně nějaké to vodítko byste tím mohli získat. Vedení bývá totiž bohužel velmi často odtrženo od reality života běžného zaměstnance, zvláště u větších firem se složitější hierarchií.

zaměstnanost

Nejste-li příznivci takového lidového hlasování nebo se bojíte, že by nároky vašich zaměstnanců mohly být příliš vysoké, pak vám nezbývá, než vymyslet něco sami. Ale rozhodně něco vymyslete, ať za pár měsíců nesedíte ve firmě jen vy a pár „držáků“.

Čím můžete zaměstnance motivovat?
·         Zvýšení platu
Nabízí se jako první, ale nemusí být rozhodující. Někdy to prostě ani nejde.
·         Zlepšení pracovních podmínek
Čistota na pracovišti, kuchyňka, odpočívárna, dostatek toalet, sprchy, útulné šatny, jídelna s dobrým a širším výběrem jídel, …
·         Odborná a jiná školení
Pro zlepšování kvalifikace můžete zaplatit zaměstnancům různé kurzy, o které mají zájem nebo je sami za pomoci agentury pořádat. Populární a oblíbené jsou i různé outdoorové víkendy pro stmelování kolektivu.

tým

·         Firemní akce
Zaplaťte svým zaměstnancům vánoční večírek, uspořádejte dětský den nebo sportovní odpoledne pro celé rodiny. Můžete uspořádat i firemní výlet za kulturou nebo sportem. Nabídka by měla být pestrá, aby si mohl každý něco pro sebe najít.
·         Extra bonusy
Fantazii a finančním možnostem se meze nekladou. Od stravenek přes speciální kreditní karty, kterými si mohou zaměstnanci platit různé koníčky, masáže, část dovolené a podobně.