Stanley Kubrick

Mezi vysoce ceněné režiséry, kteří se stali vzorem pro nastávající generace budoucích režisérů, i scénáristů patřil nepochybně Stanley Kubrick.
Narodil se 26. 7. 1928 v Bronxu, zemřel 7. 3. 1999 v hrabství Herford v Anglii.
Narodil se v rodině lékaře. Jeho školní prospěch byl dosti mizerný, ale bylo to spíše dílem jeho lajdáctví, protože byl učiteli považován za mimořádně inteligentního. O tom svědčí i skutečnost, že ho otec naučil hrát šachy a byl velmi schopný hráč. Hra v šachy totiž má na jeho filmy významný vliv, vše důkladně promýšlí dopředu.
sony kamera.jpg
Ke svým třináctým narozeninám dostal Kubrick fotoaparát a projevil v tomto ohledu také velký talent. Časem vyměnil fotoaparát za filmovou kameru. Začínal s natáčením dokumentárních filmů. Jeho první celovečerní film byl Fear and Desire.
Kubrick byl velký puntičkář a měl příliš vysoké požadavky na herce i filmový štáb. Některé jeho filmy byly vnímány jako velmi kontroverzní, proto byly buď cenzurované, nebo dokonce zakázané. Nicméně v podstatě všechny jeho filmy mají vysoké ocenění.  Přesto za celou svou kariéru získal jediného Oscara za vizuální efekty k filmu 2001: Vesmírná odysea. Nicméně nominací získal dvanáct.
 filmová klapka.jpg

Nedostižný vzor předních režisérů

Pojďme si připomenout jeho filmy:
·         Strach a touha (1953)
·         Vrahův polibek (1955)
·         Zabíjení (1956)
·         Stezky slávy (1957)
·         Spartakus (1960)
·         Lolita (1962)
·         Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964)
·         2001: Vesmírná odysea (1968)
·         Mechanický pomeranč (1971)
·         Barry Lyndon (1975)
·         Osvícení (1980)
·         Olověná cesta (1987)
·         Spalující touha (1999)
Celá řada jeho filmů je dodnes považována za kultovní. Například snímek 2001: Vesmírná odysea někteří lidé oslavují jako nejlepší film všech dob. Tento sci-fi film nasadil velmi vysokou laťku a stal se vzorem pro budoucí tvůrce sci-fi filmů.