Past na neplatiče

Když má nějaká instituce půjčit větší obnos, je jasné že si musí všemi způsoby ověřit bonitu klienta. Bonita vyjadřuje schopnost splácet. Děje se tak několika způsoby a jedním z nich je i nahlížení do registrů dlužníků. To jsou instituce, kam spolupracující společnost pošle soukromá data klienta, který má potíže se splácením.

Tím pádem už dotyčný klient půjčku nikde nedostane. Až na jednu výjimku, ale na tu se podíváme později.

Počítání peněz

Registrů s dlužníky je u nás několik a my se podíváme jen na ty nejpoužívanější.

  • REPI-Registr platebních informací

  • BRKI-Bankovní registr klientských informací

  • SOLUS-Zájmové sdružení právnických osob

  • NRKI-Nebankovní registr klientských informací

Nemá smysl a ani by to nešlo rozebírat každou společnost zvlášť, ale vězte, že každá má jiná pravidla a každá pracuje trochu jinak. Podstata je však stejná. Schraňovat vaše údaje, dobrá, tak tedy údaje dlužníka, ale stále občana a poskytovat je třetím stranám. A za to si nechají zaplatit.

Nebudeme zde také rozebírat další aspekty týkající se ochrany dat a morálky, protože to by bylo nadlouho a zbytečně by nás to mátlo. Jen dám k lepšímu to, že například SOLUS dostává informace třeba i od mobilních operátorů a pokud jste někdy zapomněli zaplatit váš paušál, šup, už jste možná tam. Stejně tak je to se zapomenutou platbou za elektřinu, plyn, nebo vodné a stočné. Ano, všichni tito vás tam mohou kdykoli šoupnout. A vymazat mohou zase jen oni.

Peníz

Takže při žádosti o půjčku jste pak prostě vyhozeni. Ale ne všude. Pozor. Jsou zde nebankovní hypotéky bez registru, kterým je jedno zda jste někdy zapomněli poslat dvě stovky operátorovi. Tato skutečnost je prostě nezajímá. Takže vám peníze půjčí a jak již název hypotéky napovídá, jde to i takto. A protože se u nich dopředu nic neplatí, klidně si tam zavolejte a uvidíte sami. Za zkoušku to stojí.