Stlačený vzduch v dílně

Kompresor je velice užitečný stroj pro každou dílnu, a proto si předvedeme jeho využití. Pístový kompresor snese i častější zapínaní a dobře poslouží.

Stlačený vzduch v dílně

Využití

Stlačený vzduch je opravdu velký pomocník, protože jej můžeme v klidu používat na každém kroku a vždy odvede svou práci naprosto dokonale. První velice častým příkladem je nafukování pneumatik, protože to je potřeba stále a na pneumatiky například u nákladních automobilů je zapotřebí mnohem větší tlak, přičemž zde už je zapotřebí opravdu slušný kompresor, který dosahuje slušných parametrů.

hobby kompresor

A proto vždy při výběru dbejte na to, aby Vám stroj skutečně stačil a Vy jste jej nemuseli zbytečně přetěžovat. Je také důležité mít dostatečně velký vzdušník, abyste měli zajištěn dostatek stlačeného vzduchu bez neustálého zapínání a tlakování. Kromě samotné obyčejné pistole, jenž slouží na nafukování a podobné úkony můžeme používat spoustu pneumatického nářadí, jenž má opravdu široké využití. Například takový rázový utahovák je skvělí na utahování či povolování všemožných šroubů, což je v dílně potřeba neustále.

Pístový typ

Pístový kompresor je v žebříčku nejpoužívanějších až na samotném vrcholu, což je dáno především jeho vlastnostmi a rozmanitostí těchto strojů, přičemž jej může využívat kutil doma, nebo i velká firma, jenž potřebuje opravdu solidní stroj. Rozdíl je v tom, že menší kompresory tohoto typu jsou jednostupňové, kde je vzduch klasicky nasáván za pomocí pístu. U těch dvoustupňových ještě musí probíhat druhý stupeň, při kterém se vzduch ještě ochlazuje, což znamená, že může dosahovat většího výkonu, a i přes tento fakt se nijak zásadně neopotřebovává.

držení pístu

Zde už je v drtivé většině mazání vyřešeno za pomocí oleje, jenž dokonale maže vnitřní součástky. Oproti jiným typům kompresoru musíme pochválit, že jej pořídíte za nízkou cenu, což je dáno i faktem, že má poměrně jednoduchou konstrukci. Nevadí mu také i častější zapínání, což je na některých pracovištích potřeba. Jen je bohužel nutné počítat s vyšším hlukem.