Ruční práce nemusí být nuda


Ruční práce většina z nás považuje za nudu. Nebo ne? Ruční práce nemusí být vlastně vůbec nudné! Většina z nich totiž dostala moderní kabátek a jsou úplně jiné. Moderní, jednodušší, někdy i hezčí. Co se v nich změnilo? Máme jiné materiály, jiné stroje ale také více možností.

  1. Háčkování a pletení

Háčkování i pletení byly oblíbené kratochvíle našich maminek, které si často upletly skoro celou výbavičku na děti. Dnes se tyto práce velké oblibě netěší. Zkuste ale třeba ruční pletení! Nebudete potřebovat nic, krom vlny a vlastních rukou. Vznikají tak krásné šály, nebo přehozy na postel. Háčkování je také oblíbené především v modernější variantě ze speciálních vln.

vlna

  1. Šití

Šití zůstalo v oblibě pořád. Ale trochu se změnil způsob šití a materiály. Zatímco dříve uměly stroje pár stehů, dnešní mašinky už umí i pružné stehy a není problém si doma ušít třeba tričko, nebo cokoli z pružného materiálu. Velice oblíbené je šití z moderních materiálů typu softshell, funkční úplet a jiné funkční materiály. Materiál na šití totiž není problém sehnat a na rozdíl od dřívějších dob máme obrovský výběr jak materiálů, tak vzorů.

nitě barevné

  1. Dekorace

Tvorba dekorací do domácnosti je nadále velice oblíbená a změnilo se opět pouze to, že se používají jiné materiály. Hodně se využívá techniky plstění, která není nijak náročná, ale na druhou stranu je velice efektivní a krásná. Plstění https://www.prima-obchod.cz/produkty/kreativni-potreby/plsteni je zpracovávání ovčího rouna, které se plstící jehlou zpracovává do plastického tvaru. Může mít různé barvy, takže z něj vytvoříte opravdu téměř vše.

Zbývají další práce, jako je třeba drhání, které jsme všichni zajisté ve škole milovali. Ty už se dnes opravdu moc nenosí. Stejně tak pomalu z domácností zmizelo vyšívání, které dnes provozují vážně jen ti největší nadšenci. Domácí práce nám v srdcích zůstávají, avšak máme úplně jiné možnosti, než byly dříve.