Zásobte se léčivými houbami na zimu

Léčivých hub je tak na 1000 druhů. My si však povíme jen o těch nejběžnějších, které už dávno znáte, ale neměli jste možná ani tucha, že jsou léčivé.
 

Hřib smrkový

Vyrůstá hlavně pod smrky nebo buky. Roste hojně a ve velkém počtu. Roste od června až do října. Můžeme ho omylem zaměnit za jiné houby, ale jen za ty, které jsou neškodné a jedlé.
 
Léčivé účinky:  Má protirakovinné a protizánětlivými účinky. Používá se na léčení bolestí v končetinách, také ischiasu.
 
Použití: Můžeme je nakládat i sušit. Můžeme je dávat prakticky kamkoli, do omáček, polévek, pod maso.
 
 houba ucho jidáše

Ucho Jidášovo

Určitě ji znáte z čínských jídel. Má většinou tmavě červenohnědé zbarvení .Můžeme ji sbírat celoročně. Nejvíce ji najdeme na starých stromech černého bezu, a vzácně i jiných listnatých stromech. Rostou ve skupinách, nikdy ne samostatně. Sbírejte pouze ty bez zelené řasy!
 
Léčivé účinky:   Upravuje cholesterol v krvi, posilují imunitní systém, výborně působí proti hemeroidům, používá se také jako obklad na záněty očí a krku.
 
Použití: Prakticky kamkoli, do polévek, rizota, do čínské kuchyně.
 
 

Klouzek obecný, klouzek zrnitý, klouzek žíhaný

 

Najdeme je všude, kde jsou borovice. Všechny můžeme sbírat od června do listopadu. Obvykle rostou ve skupinkách. Je nemožné si je splést s jinými houbami, maximálně mezi sebou.
 
Léčivé účinky: Mají protirakovinné a antioxidační účinky. Mají mnoho mastných a aminokyselin. Výborně působí proti rakovině nosohltanu, tlustého střeva, prostaty a plic.
 
Použití: Můžete je použít prakticky na cokoli, ale vždy klouzky smíchejte s jinými houbami. Po snězení velkého množství, stačí udělat jen smaženici jen z kluzáků, se objeví žaludeční potíže. Takže opatrně!
 
 lišky v koši

Liška obecná

Velmi krásná žlutá houba a výborná houba pro nespavce. Roste od června do prosince a najdeme je především pod smrky, břízami a buky. Většinou roste ve skupinkách. Žlutavá dužnina má lehkou chuť po meruňkách. Můžete ji zaměnit s lištičkou pomerančovou, která se liší kloboukem, který je kulatý a ve středu je prohlý. V malé míře je jedlá. Pokud si ji dále spletete s dalšími druhy lišek, nic se neděje, všechny lišky jsou jedné, ale nemají také léčivé schopnosti.
 
Léčivé účinky: Má protizánětlivými, antioxidačními a antimikrobiálními účinky. Je účinná proti střevním bakteriím, jako jsou escherichia coli nebo zlatý stafylokok. Má mnoho vitamínů a minerálů, jako je železo, vitamin C a D2, b-karoten a různých dalších látek. Obsahuje také serotonin, který je důležitý pro správnou funkci spánku a duševní pohody, tudíž napomáhá při poruchách spánku a při depresích.
 
Použití: Využít ji můžeme kdekoli, do jakékoli směsi hub, můžeme ji naložit do oleje nebo octa, vydrží nám i dlouho v mrazničce. Můžeme ji dát do polévek, omáček, k masu, rybám.