Jaké výhody má kamenná dlažba?

Pokud vlastníte domek, ať už ten klasický rodinný nebo chatu či chalupu, musíte řešit mnoho věcí. Jednou z nich je přístup ke vchodovým dveřím či ke garáži. A to je poněkud důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Jen málokdo nechce mít cestu ke vchodu, a to z pochopitelných důvodů. Jakkoliv příjemná může být chůze po měkkém trávníku, zvláště v letním období, má i své nevýhody. Časem zde totiž vznikne vyšlapaná pěšinka, tvořená udusanou hlínou. Ta se vždy po dešti změní v blátivou strouhu – a tou se nám rozhodně nebude chtít chodit, zvláště v pracovním oblečení.

Je tedy jasné, že se z dostupných materiálů vyrábí pevná cesta, po které lze chodit prakticky za každého počasí, aniž bychom se museli bát, že se zašpiníme. K jejímu vytvoření se používá spousta materiálů, například štěrk či beton, avšak zdaleka nejčastější je kamenná dlažba.

\'starý

Ta je tvořena kamennými dlaždicemi nejčastěji čtvercového tvaru, které jsou poskládány vedle sebe. Tvoří tak zpevněný chodník, po kterém je možno snadno chodit. Tu samou službu však nabízí i všechny ostatní typy. Čím se tento tak liší?

V první řadě je to vzhled. Pokud je totiž ona cesta dobře udržovaná, vypadá ze všech zmíněných možností zdaleka nejlépe. A vzhled zde rozhodně hraje roli.

moderní kamenná dlažba

Mnohem důležitějším důvodem je však životnost spolu s pohodlím. Jistě, štěrk by vydržel mnohem déle, avšak nechodí se po něm ani zdaleka tak snadno. Beton pak díky působení vnějších vlivů, především pak rozdílu teplot, časem praská. A to rozhodně není tak snadné opravit.

Zde máme další výhodu: pokud se některá z dlaždic rozbije, stačí ji jen vyměnit, což není nijak náročný úkol. Navíc, jak již bylo zmíněno, vydrží při dobré péči skutečně dlouho, takže k tomu nedochází nijak často.

V neposlední řadě je samozřejmě nutné se zmínit o ceně. Ta totiž není nejnižší. Existují i levnější možnosti, avšak žádná nedosahuje kvalit kamenné cesty. A to hraje skutečně velkou roli.