Výprava za švédským hokejem

Svým třem zlatým korunkám na modrém podkladu dělají švédští hráči jenom samou čest. Za posledních 20 let získali na ZOH zlato celkem 3x a jednou obsadili druhé místo a na MS se na nejvyšším stupínku ocitli dokonce 7x  a získali stejný počet i stříbrných medailí.

Ač je kolébkou hokeje Kanada, do Švédska tento sport „dovezl“ Američan Raoul de Mat – a to nikoliv sportovec, nýbrž filmový režisér, velký milovník tohoto ledního zápolení.  hokejový zápas

Švédský hokej je dynamický, plný soubojů i pěkných útočných akcí. Trenéři kladou na hráče vysoké nároky a celá švédská reprezentace je velice vyspělá. Ve Švédsku si totiž vychovávají své talenty v hokejových akademiích. Tam jsou, mimo jiné, veškeré výdaje hrazené státem, takže je možné dovolit si ty nejlepší trenéry. (Poznámka: trenérem týmu Wings HC Arlanda ve Stockholmu je od roku 2012 bývalý slovenský reprezentant Robert Döme). Do 15 let však náklady na sportovní výchovu dětí nesou na svých bedrech rodiče, neboť dokud mladý sportovec nepřejde na hokejovou akademii, je hokej pouze zájmovým kroužkem. Styl tréninku u dětí je jiný než u nás – na prvním místě není dril, děti se musí sportem především bavit a výuka je nenásilná.

Švédská liga je obohacena i o některé české hráče: Vojtěch Mozík – hokejový klub Färjestad, Radek Mužík – HC Lulea, Roman Horák – HC Växjö, Dominik Furch – HC Örebro, Roman Will – HC Röglle. Z našich dřívějších reprezentantů byli posilou švédských týmů také Jiří Hrdina a Pavel Patera. vyhraný zápas

Našim hokejistům se několikrát podařilo vyjít z utkání se Švédy vítězně. Ne tak na letošních Švédských hokejových hrách ve Stockholmu. Přestože tento únorový zápas vypadal zpočátku pro naše hráče velmi nadějně – a dalo by se říci, že naši svou aktivitou švédské hráče zaskočili a brankou Šťastného v 10. minutě se dostali do vedení – další vývoj hry už tak dobrý nebyl. Ve 32. minutě Händemark vyrovnal a v 56. minutě Bromé zvýšil na vítězných 2:1. Po prosincovém Channel One Cup to byla třetí porážka švédským mužstvem za sebou.